Hakkımızda

Şirinevler Hamamının tarihi

Şirinevler Hamamı

image13

Hamam’ın mimarı Hamdi Turunç‘tur.
Hamam’ın yapılış tarihi 1965’tir. Şirinevler’de M.Fevzi Çakmak Caddesi 3.sokak’ta yer alır. Hamam’ın arka sokagında M.Akif Camii vardır.  53 Senelik bir tarihe sahiptir. Şirinevlerde yaşı 50’nin üzerinde olan herkes tarafından bilinen bir yerdir.
 
Şirinevler Hamamı yapıldığı yıllarda kadınlar hamamı ve erkekler hamamı olmak üzere çifte hamam olarak yapılmıştır. Daha sonraki yıllarda kadınlar hamamı iptal edilerek erkekler kısmı ile birleştirilip Sadece erkekler hamamı olarak çalışmaya devam etmiştir.  

Yapım yılı 1965

image14

Hamam tek kubbelidir.

Yapılışında orjinal hamam olarak tasarlanmış ve yapılmıştır. Büyük kubbenin altında bulunan göbek taşı bölümü geniş ve ferahtır. Keselik denen bölüm göbek taşlı bölüme göre daha küçük ve daha soguktur. Yıllar içerisinde bir çok kez restore edilen şirinevler hamamına sonradan Havuz, Sauna, Fin hamamı eklenmiştir.

Cumhuriyet döneminin en eski hamamlarından biri

image15

Şirinevlerdeki nadir yapılardan biridir. Şirinevler Hamamı, Şirinevlerin en eski yapılarındandır. Yıllar içerisinde hamam babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiştir. Hamamı halen hamamı yapan mimarın torunları çalıştırmaktadır.

Yıkanma ve soyunma yerleri ayrı ayrı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Hamamın toplam 24 kurnası vardır. Kubbenin altında çok büyük bir göbek taşı bulunmaktadır.  Kubbede bulunan küçük delikler ile aydınlanmaktadır. Delikler cam fanuslar ile kapatılmıştır.