SAUNA

Sauna

March 12, 2019

Hamamin kişi üzerindeki fizyolojik etkisi çok yönlüdür ve vücutta ısı, su vb. Gibi fiziksel faktörlerin etkisi altında meydana gelen bir dizi işlemden oluşur. Sonuç olarak, tüm organizmanın işlevsel durumu, hücre içi metabolizma ve vücut direnci artar. Sonuç olarak, kişi kendini daha güçlü, daha verimli ve sağlıklı hisseder. Ancak, hatırlanması gereken: banyo ne kadar güzel olsa da, herkes için faydalı olmaktan uzak olabilir. Hamamın tetiklediği bazı hastalıklar vardır.

Örneğin, uzun süren ateş, kanama ve bunlara yatkınlık, vücudun güçsüzlüğü ve halsizliği ile, kulak ve gözlerin akut hastalıkları, kalp hastalığı, anevrizma, beyin ve akciğerlere kan akması eğilimi, apopleksik felç, pulmoner amfizem ve tüberküloz, hamilelik sırasında düşük yapma eğilimi gibi…..

Aç karnına, yemekten 2 saat sonra banyo yapılması önerilmez. 

Banyoya geldikten sonra derhal saunaya girmek için acele etmeyin, çünkü vücudun sıcaklık değişimi ve sicakligin etkileri için hazırlanmaları gerekir. Duşta bekleyin, havuzda ılık su ile rahatlayın. Saunaya  girmeden önce sabun kullanmayın, cildi bozar ve yağ kurumasını önler. Saunaya girmeden önce, kafanızı bir havlu ile sarın veya yün veya keçe şapka kullanın, bu sizi aşırı ısınmaya ve sıcak çarpmalarına ve saçlarınızın kurumasını önler. Bazı rahatsızlıklardan kurtulmak için banyo veya saunaya giderseniz, en düşük ve en havalı rafı seçin. Bu kural izlenmeli ve sağlıklı insanlar, sadece banyo işlemlerinde ustalaşmaya başlayacaklar.

Saunada ne kadar uzun oturursanız, aşırı kilo veya hastalıktan o kadar hızlı kurtulacağınızı düşünmeyin. Kısa ve sık ziyaretler daha fazla fayda sağlayacaktır. Saunada 8-10 dakikadan fazla kalmamak iyidir. 3-4’ten fazla ziyaret yapmayın. Bu kural, sağlıklı insanlar içindir ve hastaların tüm banyo prosedürünü 10-20 dakika ile sınırlandırması daha iyidir. Yeni başlayanlar için saunaya ilk girişin süresi 3 dakikadan fazla olmamamlidir. Sauna aşırı yüklenmesi kardiyovasküler ve sinir sistemlerini etkiler, uykusuzluk, endişe ve sinirlilik neden olabilir. Saunaya her giriş, soğuk suyla, soğuk bir duşla veya havuza daldırılarak tamamlanır. Bununla birlikte, bu tür soğutma prosedürleri 2 dakikadan fazla sürmemelidir.

Ziyaretler arasında su, taze sıkılmış meyve suyu içebilirsiniz. Çok fazla sıvı içilmesi tavsiye edilmez. Aramalar arasında kalanların süresi 5 ila 15 dakika arasındadır. Saunada yatmanız önerilir. Bacakları bankta tutmak ve asmamak iyidir. Kalkarken, aniden kalkmayın, ilk önce 2-3 dakika bekleyin. Banyodaki son işlem duş ve ayak banyosu olmalıdır. Banyodan sonra rahatlamanız, meyve suyu ve bitki çayı içmeniz gerekir. Alkol içmek tavsiye edilmez. Banyo ve saunanın haftada bir kez ziyaret edilmesi önerilir. Bu daha az sık yapılırsa, banyo prosedürleri etkili olmayacaktır.

Ve son şey: banyoda acele etmeye ve ses çıkarmaya gerek yok, aksine RELAX VE SAĞLIKTA RELAX.