Hamamın Faydaları

Hamamın Faydaları
Hamamın Faydaları

Banyo Yapmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları;

Banyo yapmak insanlığın tarih boyunca yaptığı belkide en eski alışkanlıklarından biridir. Hamam da veya doğal bir su kütlesinde yıkanmak, hem kişisel hijyen, hem eğlence hem de sağlık için yaptığımız bir şeydir. Sıcak bir günde denize yüzmeye gitmekten veya soğuk aylarda sıcak bir banyo yapmaktan daha keyifli bir şey yoktur.

Hidroterapi yüzyıllardır uygulanmaktadır. Hem sıcak hem de soğuk su kullanımının vücut üzerinde olumlu etkileri olabilir. Sıcak su, bir kaplıcadan doğal olarak temin edilebilir. Kaplıcalarda Mineral bakımından zengin sulardan yararlanmak için kullanabileceği doğal olarak oluşan sıcak havuzları vardır. Benzer şekilde kriyoterapi veya buz banyoları, kas yorgunluğunu hafifletmeye yardımcı olabilir ve koşucular dahil birçok sporcu, egzersizin neden olduğu hasarı veya zorlamayı önlemek için soğuk sularla yıkanırlar..

Sıcaklıktan bağımsız olarak, banyo yapmanın yararları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Sıcak bir banyo akıl ve vücudun en iyi şekilde korunmasını sağlayabilir.

İşte hamama gitmenin bilimsel olarak kanıtlanmış 10 sağlık yararı:

1- Banyo yapmak kalp sağlığını iyileştirebilir.

Yüksek sıcaklıklarda banyo yapmak kalbinize gereksiz bir baskı uygulasa da, özellikle önceden mevcut bir kalp rahatsızlığınız varsa, ılık bir banyo yapmak kalbinizin daha hızlı atmasını ve sağlıklı bir egzersiz yapmasını sağlar. Bu, kanın daha az viskoz olmasını ve damarların daha iyi çalışmasını sağlaması nedeniyle, vücut etrafındaki ve ekstremitelerdeki dolaşımı artırabilir. Önceden kalp hastalığı olmayan ve sağlıklı olan insanlarda, sıcak bir banyo kan basıncınızı düşürebilir ve kalp fonksiyonlarını iyileştirebilir.

2- Banyo yapmak daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir.

Göğsünüzü derin bir suya batırırsanız, akciğer kapasitenizi ve oksijen alımınızı iyi yönde etkileyebilirsiniz. Buna katkıda bulunan iki faktör vardır; suyun sıcaklığı ve suyun göğsünüzdeki ve ciğerlerinizdeki basıncı. Sıcak suda kalbiniz daha hızlı attığında, oksijen alımınız iyileşir ve yaratılan buhar sinüslerinizi ve göğsünüzü temizler. Doğal bir su kütlesi veya ısıtılmamış bir havuzda yüzmek ve soğuk suya girmek, KOAH’lı kişilerde (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 

3-Banyo yapmak Beyniniz ve sinir sisteminiz  iyi gelir.

Yıkanmak ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltabilir ve ayrıca sinir sistemini sakinleştirir, vücuttaki stres ve endişe düzeyini azaltır ve ruh halinizi iyileştirir. Suyun sıcaklığı ve basıncı ağrı ve rahatsızlık veren omurgayı rahatlatır. 

4-Hamam kaslarınıza, eklemlerinize ve kemiklerinize yarar sağlayabilir.

Suda gerilmenin ve hareket etmenin eklemler, kaslar ve kemikler üzerinde etkiye sahip olduğu, ancak dirençle yeterli bir antrenman sağlamada çok etkili olduğu görülmüştür. Suda yapılan egzersizler düşme riski olan yaşlılarda  daha az yaralanmalara sebep olduğu görülmüştür.

5-Banyo yoluyla sağlığınızı iyileştirin

Sıcak bir banyonun ısısı hemoroitler veya anal fissürlerle ilişkili ağrıyı hafifletebilir. Sıcaklık gevşemeye ve ameliyat sonrası yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Sıcak banyolar yemekten hemen sonra tavsiye edilmese de, banyo yapmak kan dolaşımınızı iyileştirir, bu da genel olarak sindirime yardımcı olur. Aslında, yakın tarihli bir bağımsız çalışma, banyo yapmanın kandaki şeker seviyelerini azaltabileceğini ve bu da şeker hastalığı olan kişilerin kilolarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

6-Banyo yapmak doğal doğum sürecini ilerletebilir ve idrar sisteminin sağlığını iyileştirebilir.

Doğum eyleminin ilk aşamalarında kadınların gevşeme en üst düzeye çıkabileceği ve sıcak bir banyoya daldırıldığında ağrıyı en aza indirebileceği belgelenmiştir. Bu daha sonra bebeklerini doğurmaya ve emeklerini ilerletmeye odaklamalarına izin verebilir. Hem annenin hem de bebeğin doğum sırasında ve doğumdan sonra yıkanmasında olumsuz bir etkisi yoktur. Bazı kültürlerde, doğum sonrası otların ve uçucu yağların yıkanması, hem bedenin hem de aklın iyileşme sürecine katkıda bulunmuştur. Düzenli banyo, idrar yolu enfeksiyonu riskinde bir artışa neden olabilirken, ılık banyolar ameliyat sonrası ağrıyı azaltan ve iyileşme sürecine yardımcı olabilir.

7- Yıkanmanın kan akışına faydaları

Hamam kan akışını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda özellikle buhar alırken daha derin ve daha yavaş nefes almanızı sağlayarak daha oksijenli hale getirir. Sıcak banyo  bakterileri öldürebilir ve bağışıklığı artırabilir. Soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletebilir. Araştırmalar, soğuk suyla yıkanmanın hücre hasarını iyileştirebileceğini ve nekroz riskini azaltacağını, bazı kanserlerin riskini azalttığını göstermiştir.

8-Hormonlarınızı banyo yaparak dengeleyin

Kronik yorgunluklardan düşük sıcaklıklarda banyo yaparak kurtulabilirsiniz.  ılık su banyosu, beynin mutluluk ve refahla ilişkili olarak ürettiği kimyasal olan serotonin seviyelerini artırabilir.

9-Banyo yapmak cildinizi, saçınızı ve gözlerinizi temizler ve nemlendirir.

Banyo ve buhar yoluyla sıvıya maruz kalmak vücudun her yönüyle hidrasyonunu sağlamak için harika bir yoldur. İnsan vücudu çoğunlukla sudan yapılır ve bu yüzden bol su içmeye teşvik ediliriz. Fakat yıkanmak da son derece faydalıdır. Bunu, bir banyoya belirli yağlar veya tuzlar ekleyerek veya doğal olarak oluşan mineraller bakımından zengin bir doğal su veya havuz içinde banyo yaparak artırabiliriz. Sıcak su gözeneklerimizi açar ve vücudun kendini temizlemenin doğal yolu olan terlememize neden olur. Benzer şekilde, soğuk su cildimizi sıkılaştırabilir ve terlemeyi ve açık gözenekleri azaltırken, yine de optimum nemlendirme sağlar.

10- Vücut sıcaklığınızı banyo yaparak en iyi şekilde koruyun.

Vücut ısınızı düzenlemenin banyo yapmaktan daha hızlı ve daha keyifli bir yolu yoktur. Soğuk bir günde, sıcak bir banyo veya saunaya girmek sizi ısıtır. Soğuk bir denize girmek, yaz mevsiminde yüzmek inkar edilemez şekilde serinlemenin en iyi yoludur.